Dietmar Beiersdorfer: "In tegenstelling tot Basel spelen we de beslissende wedstrijd thuis"

Zenit`s sportdirecteur gaf zijn visie op FC Basel, het zoeken van nieuwe talenten voor Zenit en wie er meer motivatie heeft voor de wedstrijd van vanavond.
Dietmar Beiersdorfer: "In tegenstelling tot Basel spelen we de beslissende wedstrijd thuis"

— Basel is een club die erg afhankelijk is van het ontdekken van onbekende spelers en ze uiteindelijk te verkopen voor een hogere prijs. Hoe populair is dit model in Europa? Heb jij in jouw carriére ook met een soortgelijk systeem gewerkt?
— Ja, ik heb met een soortgelijk systeem gewerkt. In de wereld van het clubvoetbal werken de meeste clubs met het systeem dat Basel hanteert. Je hebt een bepaald budget, dat voor het grootste gedeelte bestaat uit inkomsten uit kaartverkoop, TV rechten, sponsoren en de premies van de clubcompetities. Als je voor een seizoen aan het plannen ben, kun je min of meer de hoogte van je inkomsten al bepalen, omdat er bestaande contracten met sponsoren zijn, het contract over de TV rechten al bestaat en je beschikt over het aantal verkochte seizoenskaarten plus de geschatte kaartverkoop op wedstrijddagen. De enige grote inkomstenbron die je niet weet is die van de Europese competitie waar jouw club in speelt, vooral als je nog kwalificatieronden moet spelen. Omdat Basel een erg laag budget heeft in vergelijking met veel andere Europese clubs, vooral die in de grote competities, is het van levensbelang voor de club om in de Champions League te spelen. Het spelen in de Champions League levert veel meer financiële voordelen op dan het spelen in de Europa League. Als Basel de Champions League niet haalt, zijn ze gedwongen om één of twee van hun beste spelers te verkopen om zo hun budget te kunnen dekken. Verder, omdat Basel een goede reputatie heeft op het gebied van het ontwikkelen en verkopen van spelers, trekken ze veel jonge talenten aan, aangezien de club een goed startpunt is voor spelers om carriére in een grote competitie te maken.

— Het lijkt, voor clubs als Basel, dat voetbal gewoon zakelijk werk is. Kan je verwachten dat jouw team succes heeft als je regelmatig je beste spelers verkooopt?
— Het doen van zakelijk werk en het voortbestaan als een club liggen soms erg dichtbij elkaar in een voetbalclub. Het is belangrijk en van levensbelang voor clubs om een goed beeld te hebben van hun mogelijkheden, betreffende hun land, de sterkte van de competitie en het financiële framework. Als je jouw interne en externe vooronderstellingen en condities kent, dan moet je een visie neerzetten en plannen bepalen om deze visie te bereiken. Je moet met gedefinieerde strategieën werken. Vanuit mijn oogpunt deed en doet Basel dit werk erg goed. Een paar jaar geleden had FC Basel altijd een sponsor die insprong bij mogelijke verliezen, in het geval dat de club niet de verwachte prestaties haalde. Maar nu moeten ze hun financiële lijn nauwkeurig volgen, afhankelijk van het succes dat ze hebben. Bovendien is het voor hun erg belangrijk om inkomsten te krijgen uit het verkopen van talentvolle spelers.
Het is erg moeilijk, of zelfs onmogelijk, om succesvol te zijn en op een bepaald niveau te winnen als je altijd je beste spelers moet verkopen. Je kan de meeste spelers vervangen met een goed scoutings beleid, maar dit gaat niet vanaf dag één. Je hebt tijd nodig. De nieuwe spelers en het team als geheel hebben tijd nodig om aan elkaar te wennen en weer succesvol te worden. Dit brengt risico’s met zich mee en kost tijd. Onderschat dit niet!

— Basel verkreeg 44% van haar inkomsten in 2011 uit kaartverkoop. Dit laat zien dat mensen naar het stadion gaan in Basel. Maar de club heeft maar 3% van haar inkomsten uit TV rechten verkregen. Dit suggereert dat mensen de Zwitserse competitie niet op televisie kijken. Is er een tegenstelling in deze twee cijfers?
— Je hebt gelijk dat Basel altijd veel toeschouwers heeft bij hun wedstrijden. Dit is het resultaat van meer dan tien succesvolle jaren in het domineren van het Zwisterse voetbal, voornamelijk begonnen onder het 10-jaren management van Christian Gross, als wel het geweldige werk in jeugdopleiding en integratie van zelf-opgeleide spelers. Dit is allemaal gebaseerd op het fundament van een traditionele club, met een modern en opwindend stadion in een grote stad naar Zwitserse standaard. De reden voor de lage televisie inkomsten is het feit dat er in Zwitserland geen cultuur is van geld betalen voor betaaltelevisie. En laten we niet vergeten dat het een land is met maar 8 miljoen inwoners.

— Kan je een topclub opbouwen in een land waar het onmogelijk is om geld te verdienen aan televisie uitzendingen?
— In het kader van hun economische en demografische omstandigheden is het Basel gelukt om een topclub te worden in het laatste deccenium. De club heeft met regelmaat in de Champions of Europa League gespeeld. Basel kan niet concurreren met de topclubs qua gewonnen Europese bekers of maximale omzet, maar ze zijn een topclub in hun vermogen om spelers te ontwikkelen die ofwel voor Basel spelen ofwel naar grote competities vertrekken. Wist je dat bijna 40% van de spelers die op het veld stonden voor Basel in 2012 zelfopgeleid waren? En de helft van hen was onder 21 jaar. Dit is een grote prestatie.

— Waarschijnlijk droomt iedere club van het kopen van spelers voor een laag bedrag en ze te ontwikkelen tot topspelers. Maar niet alle clubs hebben hierbij succes. Waarom niet? Kopen ze de verkeerde spelers of weten ze niet hoe ze hen moeten ontwikkelen?
— Ik denk dat er veel meer redenen zijn. Het hangt ook weer af van de visie en de doelen van de club. Maar er zijn clubs die hun werk beter doen dan anderen. De visie van Arsenal onder het management van Arsene Wenger, bijvoorbeeld, was om een jong team te hebben met topspelers en toptalenten, en om dominant, snel, atletisch, technisch perfect en opwindend voetbal te spelen. Veel voetbal enthousiastelingen werden hierdoor geïnspireerd. Arsenal volgde hun visie en ik denk dat het ze een lange tijd gelukt is. Maar nu staat de manager onder druk en vraagt iedereen: ‘Meneer Wenger, waar zijn de prijzen?’ Misschien als hij meer prijzen had gewonnen dat hij wat meer ervaren spelers had gehad die niet faalden op een bepaald niveau van competitie, de neiging die jonge spelers oms hebben. Als je jonge spelers wil laten otwikkelen, dan moet je vaak geduld hebben. Om jonge spelers te laten ontwikkelen moet je hen tijd geven om eerst te kunnen falen. Dit is soms een tegenstelling. Dus het is moeilijk en/of niet voldoening gevend om alles samen te brengen. De club moet een goede mix en aanpak vinden.

— Hoe moeilijk is het om vast te stellen of een jonge speler genoeg talent heeft? Wat is er nodig om een speler naar een hoger plan te tillen?
— Er zijn heel veel talenten, maar uiteindelijk, bedenkende dat de speler alle technische en atletische vaardigheden heeft, gaat het allemaal om zijn mentaliteit of hij doorbreekt of niet. Je kan een beetje talent of perfecte techniek missen, maar je kan geen goede houding richting je sport missen. Je moet de goede mentaliteit hebben en je moet het echt willen.
Een paar weken geleden volgden we een talent met alle vaardigheden die je moet hebben om een goede speler te worden. We bekeken hem bijna een week lang tijdens trainingen van zijn team. Hij liet niet zien dat hij de goede houding en mentaliteit had. Hij wilde de duels met zijn tegenstander niet per se winnen. Als hij won, was dat goed, maar als hij niet won was dat ook goed. Hij moet 180 graden draaien, anders zal hij niet het hoogste niveau bereiken dat wij van een speler verwachten.
Het is erg belangrijk dat zijn club verantwoordelijk voor hem is en hem een holistische ontwikkeling en perfecte integratie geeft in de overgangsfase van jeugdspeler naar speler van het eerste team. Bovenal, zonder vertrouwen in de speler en een paar kansen voor hem in het eerste elftal zal het erg moeilijk worden om te slagen. Het is niet makkelijk om de perfecte formule te vinden, maar het is het waard om zoveel mogelijk moeite in de speler te stoppen.

— Betekenen de overnames van Djordjević, Rodić, Solovyov en onze zelfopgeleide Evseev dat Zenit ook vertrouwt op jonge, talentvolle spelers?
— Ons team is zeer succesvol geweest in de laatste tien jaar. Het is een grote prestatie dat de club de beste spelers kon behouden. Maar we kunnen dit niet voor altijd volhouden, omdat de tijd doorgaat en de club ook doormoet. Daarom is het belangrijk om te proberen om jonge spelers in het team te brengen aan de hand van onze succesvolle en ervaren spelers. Alleen met hun hulp kunnen ze groeien en uiteindelijk het erfgoed van de club voortzetten. Zo werkt het. Aan de andere kant, toen we de recente overnames deden, reageerden we ook op het feit dat de gemiddelde leeftijd van ons team erg hoog was in vergelijking met andere teams. Hulk (25), Axel Witsel (23) en Luis Neto (24) zijn allemaal erg jong.

— Is het onderdeel van Zenit’s nieuwe transferbeleid om spelers te kopen uit het Russisch nationale jeugdteam? Kunnen we nog meer transfers als die verwachten in de toekomst?
— Het is zeker ons beleid om de beste Russische spelers in ons team te hebben. Zo was het in het verleden, zo is het op het moment, en zo zal het in de toekomst ook zijn. Het is wel belangrijk om onze spelers op te leiden in onze jeugd acadamie in de komende jaren, omdat ik niet denk dat er meer verborgen talent in Moskou of ergens anders in Rusland is dan dat er is in St. Petersburg. Maar we zullen de Russische markt van jonge talenten zeker blijven volgen.

— Heb je al een kans gehad om deze Russische markt te analyseren? Hoe veelbelovend is die?
— Ik heb veel moeite gestoken in het krijgen van een beeld van de Russische markt van jonge spelers. Ik bekijk wedstrijden live en ik bekijk ze op TV of op internet. Daarnaast vraag ik onze scouts vaak naar verschillende spelers, scholen en opleidingen. Ik heb het trainingskamp van ons jeugdteam in Turkije ook bezocht voor een paar dagen en ik probeer zoveel mogelijk tijd op onze academie te zijn. In het algemeen zijn er een veel jonge talenten in Rusland, maar het lijkt of de meeste jonge talentvolle spelers problemen hebben in de leeftijd tussen 18 en 21, als ze de overstap van het jeugdteam naar het eerste elftal moeten maken. De overgang van jeugdvoetbal naar volwassen voetbal is niet gemakkelijk voor de spelers en voor de clubs. De spelers die niet gelijk in de Russische Premier League komen, hebben grote problemen om een voet aan de grond te krijgen in de FNL. Een hoop clubs hebben andere doelen dan het ontwikkelen van jonge talenten. De clubs in de FNL preferen bijvoorbeeld veel oudere, volwassen en ervaren spelers in hun team. Wij, als Zenit, moeten dit probleem onder ogen komen en moeten oplossingen vinden om onze talenten wedstrijdervaring te laten opdoen op het hoogst mogelijke niveau.

— Basel heeft een interessant principe. Volgens Georg Heitz: ‘Als we een speler aantrekken uit, bijvoorbeeld, een Afrikaans land, dan hebben we altijd voor ogen dat we minstens nog een speler hebben uit dezelfde regio, of vanuit een regio met dezelfde taal, gebruiken en cultuur. Buitenlanders binnen de club moeten zich niet eenzaam of geïsoleerd voelen, omdat dit niet bijdraagt aan goede resultaten’. Ben je het eens met deze aanpak?
— Ik denk dat dit een juiste aanpak is. Als je onze aankopen bekijkt, zie je dat we ook naar deze dingen kijken. We hebben een hoop geleerd uit onze eigen ervaring en sociologie.

— De motivatie voor Basel om zo lang mogelijk in de competities van de UEFA te spelen is om meer geld te verdienen. De motivatie van Zenit is om ieder toernooi te winnen. Wiens motivatie is groter?
— Ik denk dat de kans om door te kunnen naar de kwartfinale van de Europa League genoeg motivatie is voor beide teams. In tegenstelling tot Basel spelen we de beslissende wedstrijd thuis, in Petrovsky, en hebben we de kans om de wedstrijd vandaag te beslissen voor onze fans en supporters. Dit geeft ons een hele hoop motivatie.